Jesień na dobre rozgościła się za naszymi oknami. Choć aura nie zawsze prezentuje swoje złote i słoneczne oblicze to, powiedzmy sobie otwarcie, nie to jest dla wielbiciela książek największą atrakcją tej pory roku. Niekiedy dzieje się wręcz odwrotnie. To właśnie szybko zapadający zmrok, deszczowe wieczory, wiatr podrywający opadłe liście i wysyp jesiennych nowości wydawniczych tworzą tę niepowtarzalną mieszankę, budują atmosferę i dają dodatkowy pretekst do lektury w domowym zaciszu pod ulubionym kocem i z aromatyczną herbatą w dłoni. Zatem droga Czytelniczko, drogi Czytelniku. Już czas! Już można

Sprawdźmy jeszcze co słychać ciekawego w branży:

  • Często w Librokalejdoskopie piszemy o niestandardowym czasie przetrzymania książek wypożyczonych z biblioteki. Tym razem przywołujemy równie nietuzinkową historię związaną ze światem książki. Rzecz jednak dotyczy… przetrzymanego medalu dla autorki Doroty Masłowskiej a negatywnymi bohaterami są urzędnicy kancelarii prezydenta RP, o czym informuje strona ksiazki.wp.pl
  • W czasach olbrzymiej popularności mediów społecznościowych kariera osób promujących się za pomocą tych elektronicznych kanałów nie jest niczym już dziś zaskakującym. Okazuje się jednak, że podobną sławę i rozpoznawalność dzięki obecności na Instagramie czy Tik toku mogą zdobywać również miejsca, w tym biblioteki. Ciekawą historię tak zdobytej popularności opisuje serwis granice.pl.
  • Co może się stać, gdy dochodzi do spotkania dwóch artystów? Zwykle coś nietuzinkowego i ciekawego. Zwłaszcza gdy dla jednego z nich tworzywem są słowa, a przestrzenią twórczej aktywności wyobraźnia oraz literatura, drugi zaś kreuje swoje światy i zaklina je w szkle wykonywanych witraży. Jak Neil Gaiman dzięki spotkaniu z Robem Cooperem stał się w swoim brytyjskim domu właścicielem niezwykłego witrażu prezentującego Bibliotekę Snów z jego  komiksowej serii „Sandman” (ekranizacja święci właśnie triumfy w serwisie Netflix) opisuje booklips.pl.
  • Maciej Siembieda to pisarz, dziennikarz i reporter, który w sposób niezwykle udany łączy opowiadanie o historii z frapującą przygodową, a niekiedy sensacyjną fabułą. Wydany w tym roku Katharsis znów zachwycił odbiorców misterną konstrukcją, wartką akcją i precyzyjnym, wręcz zegarmistrzowskim łączeniem wątków tej frapującej historii. Wielbicieli talentu tego autora  ucieszy zapewne informacja, że autor potwierdził właśnie premierę swojej następnej książki już na krakowskich targach książki pod koniec października br. Będzie to kolejny tom przygód z wielką historią w tle ulubionego przez wielu bohatera stworzonego przez Siembiedę tj. prokuratora Jakuba Kani. Rąbka tajemnicy uchyla sam autor w wideorozmowie z serwisem smakksiazki.pl.

W tym numerze Librokalejdoskopu to już wszystko.

Do przeczytania niebawem!