Fot. Pexels
Librokalejdoskop nr 11 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
Jeszcze całkiem niedawno przygotowywaliśmy się do wybierania świąteczno-gwiazdkowych, i oczywiście książkowych, prezentów pod choinkę, a tymczasem zupełnie nie wiedzieć kiedy przyszło nam powoli zdejmować i chować do pudełek w szafach i pawlaczach te wszystkie baranki, koszyczki i pisanki – ozdoby minionych świąt wielkanocnych. Część z nas nawet właśnie kończy lekturę prezentowych pozycji przyniesionych przez wielkanocnego zajączka.
Na co więc będziemy teraz czekać? Oczywiście na wielką majówkę. A jeśli maj to także nieodmiennie kojarzące się z tą porą roku majowe targi książki w Warszawie. W tym roku odbędą się one wzorem ubiegłego roku i długiej wcześniejszej tradycji w samym centrum stolicy na warszawskim Placu Defilad – w formule kiermaszu – oraz w gościnnych salach Pałacu Kultury i Nauki. Gościem honorowym imprezy zaplanowanej w dniach 26-29 maja 2022 r. będzie Norwegia.
Niemal tuż przed świętami organizatorzy ogłosili finalną listę wystawców. W targach weźmie udział blisko 400 podmiotów wydawniczych, głównie z Polski, ale obok gościa honorowego, czyli Norwegii, zwiedzający będą mieli również szansę zapoznać się z ofertą wystawców z Francji, Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec czy Hiszpanii.
- Z okazji Światowego Dnia Książki sieć kawiarni Green Caffe Nero zdecydowała się reaktywować swoją akcję „Kawa za książkę”. Każdy, kto pojawi się w jednej z 66 placówek sieci w całym kraju w czasie trwania akcji, tj. od 23.04. do 30.04.2022 r., w zamian za przyniesioną książkę, otrzyma dowolną kawę. W ten sposób firma planuje odświeżyć swoje biblioteki w lokalach, z których korzystają klienci i jednocześnie dać drugie i kolejne życie książkom już przeczytanym, by nadal mogły pozostać w obiegu. Kawa i książka to zawsze dobrana para, zaś o intencjach, które stają za tą akcją w materiale portalu dla handlu.pl, opowiada sam prezes firmy Adam Ringer.
- W jednym z jesiennych numerów Librokalejdoskopu pisaliśmy o intrygującej sprawie pewnego dewelopera, który postanowił – nielegalnie – oprzeć marketing swojej nowej kryptowaluty na nazwisku najsłynniejszego pisarza fantasy, J.J.R. Tolkiena. W związku z tym musiała interweniować fundacja imienia pisarza. Tym razem tropiąc nieoczywiste związki ekonomii i literatury wpadliśmy na ślad informacji o powstaniu – dla odmiany za wiedzą i zgodą spadkobierców autora – nowego… indeksu ubóstwa stosowanego w Wielkiej Brytanii.
Indeks Butów Vimesa ma służyć do określania wzrostu cen podstawowych produktów spożywczych. Nazwa nawiązuje do Sama Vimesa, jednego z bohaterów „Świata Dysku”, który wymyślił „obuwniczą teorię niesprawiedliwości społecznej”. O szczegółach donosi serwis Booklips.pl
- „Lepiej milczeć i sprawiać wrażenie głupca niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości”. Prawdziwość tego aforyzmu przypisywanego Markowi Twainowi miał niedawno okazję na własnej skórze sprawdzić inny twórca współczesnych bon motów, Paulo Coelho. Nie była to dla niego zbyt miła lekcja po tym, gdy swoim wpisem na Twitterze rozsierdził wielu czytelników. Poszło o kwestie wojny na Ukrainie. Cała sprawa odbiła się również szerokim echem w polskim internecie za sprawą m.in. innego autora i uznanego reportażysty, Mariusza Szczygła, który tym razem nie szczędził mocnych słów brazylijskiemu koledze po piórze. Sprawę na swoich stronach internetowych opisało m.in. radio zet.pl
- Wojna na Ukrainie nikogo nie pozostawia obojętnym. Swoje poparcie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy ogłasza wielu pisarzy, artystów i twórców. Zaangażowanie i pomoc objawiają się na wiele sposobów. Ostatnio brytyjska pisarka J.K. Rowling, autorka słynnego cyklu o młodym czarodzieju, zdecydowała jako dysponentka praw o wycofaniu książek z tej serii z rosyjskiego rynku. I choć sprawa na ten moment dotyczy wydań elektronicznych, tego rodzaju gesty nie pozostają bez echa. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach literackiego serwisu granice.pl
- Anne Frank i jej Dziennik zna bez mała niemal każdy szanujący się czytelnik. Ponoć do tej pory na całym świecie przeczytało go ponad 30 mln osób. Przejmujące literackie świadectwo grozy okupacji hitlerowskiej w zajętej przez Niemców Holandii trafiło bowiem w wielu krajach na listy lektur szkolnych i pozycji polecanych dla młodzieży jako informacja i przestroga dotycząca tamtych ponurych czasów. Portal WP Książki przynosi obszerny tekst dotyczący samej Anne Frank i jej najbliższych stawiając wiele interesujących pytań i podążając tropami powojennych losów jej ocalałych członków rodziny. A wszystko to w związku z polską premierą książki „Kto zdradził Anne Frank” wydanej staraniem polskiego oddziału HarperCollins. Emerytowany agent FBI Vincent Pankoke i jego niestrudzeni śledczy doszli bowiem do wstrząsającego wniosku.
- Prokrastynacja, czyli odkładanie żmudnych, trudnych, ale niezbędnych obowiązków na później to zjawisko znane chyba większości z nas. Również wielu ludzi pióra boryka się z tym problemem, aby narzucić sobie wewnętrzną dyscyplinę i każdego dnia kończyć zaplanowaną część swej pisarskiej pracy. Na ciekawy pomysł jak zaradzić temu zjawisku i dodatkowo jeszcze na tym zarobić wpadła właścicielka jednej z tokijskich kawiarni, gdzie podobnie jak to się dzieje dziś na całym świecie, wielu twórców przychodzi nie tylko rozkoszować się kawowym naparem, ale również pracować. Z jej kawiarni nie można wyjść, jeśli nie ukończy się przedtem zadeklarowanej wcześniej porcji swojej literackiej pracy. Jak dokładnie działa ten pomysł na biznes i wsparcie systematycznej pracy ludzi pióra, ale też studentów, dziennikarzy, czy zwykłych pracowników, którzy muszą np. ukończyć ważny raport na czas, opisuje materiał serwisu lubimyczytac.pl
W tym numerze Librokalejdoskopu to już wszystko.
Do przeczytania niebawem! 🙂
Szukaj
Kategorie
- Artykuł (17)
- Bez kategorii (33)
- Librokalejdoskop (17)
- System biblioteczny (1)
- Technologie (2)
- Uśmiech (1)
Najnowsze
- Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 16 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 15 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci