Fot. Pexels.com
Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
Koniec wakacji i czas powrotu do szkoły to moment słodko-gorzki. Z jednej strony nawiedza nas żal i nostalgia za nieubłaganie odchodzącym latem i tym momentem w roku, gdy można z książką w ręku i na łonie natury doskonale zrelaksować się i odpocząć od codziennego zabiegania. Z drugiej jednak strony wytrawni czytelnicy wiedzą, że kończy się czas letniej kanikuły, a wraz z powrotem do zawodowych obowiązków zaczyna się chyba najintensywniejszy okres w branży książkowej i wydawniczej. To właśnie na ten moment roku wydawcy planują premiery wielu nowości, wznowień i wszystkich długo oczekiwanych tytułów. Pora więc także ruszyć do księgarń i bibliotek, by sprawdzić co dla nas, Czytelników, zostało przygotowane.
- Zacznijmy więc właśnie od długo wyczekiwanej premiery. 30 sierpnia ukazał się kolejny, szósty już tom, poczytnych przygód pary detektywów Cormorana Strike’a i jego partnerki Robin Ellacott. Czego możemy spodziewać się w tej odsłonie cyklu, opowie chyba najlepiej sama autorka J.K. Rowling. Czy fabuła odnosi się do jej osobistych doświadczeń, jak wskazują niektórzy? Czy jest głosem polemicznym autorki wobec stawianych jej zarzutów? O tym w materiale z serwisu booklips.pl.
- Na listy książek zakazanych, objętych cenzurą czy wycofywanych ze sprzedaży tytuły w różnych krajach i różnych czasach mogą trafić z bardzo wielu powodów. Zarzuty stawiane tego rodzaju pozycjom są zwykle polityczne lub obyczajowe. Tym razem padło na klasykę powieści na młodzieży, to jest książki dotyczące przygód szlachetnego indiańskiego wojownika Winnetou, Powodem, dla którego ich niemiecki wydawca zdecydował się wycofać ze sprzedaży najbardziej znane dzieła w dorobku Karola Maya jest poprawność polityczna i podnoszony zarzut propagowania stereotypów rasowych. Donosi o tym na swoich łamach Guardian, a w ślad za nim po polsku informacje przedrukowuje i omawia strona businessinsider.com.pl.
- W kontekście zarówno osoby J.K. Rowling, jak i problemów niemieckiego wydawcy z zarzutami o propagowanie niesprawiedliwych rasowych stereotypów przez publikowanie przygód Winnetou warto sięgnąć do tekstu opublikowanego przez miesięcznik Zwierciadlo.pl, który ciekawie i klarownie przybliża zjawisko i pojęcie cancel culture. Ten powstały około roku 2015 ruch, czy też społeczny trend coraz wyraźniej bowiem dotyka wielu artystów, twórców i pisarzy, zarówno współczesnych, jaki tych, którzy tworzyli dawniej, a dziś sami nie mogą się bronić, wchodząc w polemikę z adwersarzami. Szlachetna intencja naprawiania krzywd, czy dawania głosu kiedyś wykluczonym owocuje dziś bowiem nowymi problemami, skazując na niebyt w kulturanym obiegu coraz większe grono autorów.
- Czasy, gdy rola biblioteki sprowadzała się jedynie do udostępniania zgromadzonego księgozbioru to już zdecydowanie przeszłość. Dziś książnice na całym świecie, ale również i w Polsce, są centrami kultury moderującymi i skupiającymi wokół siebie aktywność lokalnych społeczności na wielu poziomach. Biorą też na siebie kolejne nowe zadania, O zmianach, jakie na naszych oczach zachodzą m.in. w bibliotekach amerykańskich, które stają na pierwszej linii walki z kryzysem bezdomności pisze w swoim materiale portal lubimyczytac.pl.
- Już po raz piąty 31 sierpnia z okazji Międzynarodowego Dnia Blogów serwis literacki granice.pl publikuje swoje zestawienie najlepszych influenserów książkowych za rok 2022. Redakcja udowadnia w swoim materiale, że mówić o książkach można na bardzo wiele sposobów, a każdy zainteresowany rynkiem wydawniczym i literackim w Polsce ma szansę znaleźć najbliższy jego sercu czy temperamentowi sposób prezentacji oraz interesującą osobę prowadzącego. Wyróżnieni przez organizatorów twórcy zostali pogrupowani w pięciu kategoriach: TOP 10 twórców za rok 2022, Profesjonaliści, Wschodzące gwiazdy, Promotorzy czytelnictwa oraz Znani i czytani. Jednym słowem, dostajemy listę ciekawych i inspirujących adresów w sieci, które prezentują to, co w książkach najciekawsze.
- Temat cen książek to zawsze delikatna materia. Z jednej strony są bowiem czytelnicy, którzy chcieliby, aby były one jak najtańsze, aby zaspokoić swoje bibliofilskie apetyty bez nadmiernych finansowych wyrzeczeń. Z drugiej jednak strony są wydawcy i rosnące ceny praktycznie wszystkiego – od papieru i kartonu po stawki grafików, korekty, druku. Ponad 16% inflacja oczywiście nie ułatwia życia ani jednym ani drugim. Coraz częściej pojawiają się głosy, że ceny książek nolens volens będą rosły, bo w obecnych warunkach ich produkcja i sprzedaż są coraz mniej opłacalne. Tej tematyki dotyka właśnie publikacja strony ksiazki.wp.pl, gdzie autorzy zebrali argumenty wszystkich zainteresowanych.
W tym numerze Librokalejdoskopu to już wszystko.
Do przeczytania niebawem!
Szukaj
Kategorie
- Artykuł (17)
- Bez kategorii (33)
- Librokalejdoskop (17)
- System biblioteczny (1)
- Technologie (2)
- Uśmiech (1)
Najnowsze
- Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 16 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 15 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci