Fot. Pexels.com
Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
Librokalejdoskop
Szczęśliwego Nowego i zaczytanego Roku 2023!
Okres świąteczno-noworoczny to zwykle czas podsumowania i planów. Czas konsumowania literackich prezentów otrzymanych pod choinkę i czas oczekiwania na zapowiadane przez wydawców nowości oraz tytuły, które wraz z nadejściem nowego roku mają się znaleźć na księgarskich ladach. Jest więc to moment zarówno spoglądania w przeszłość, jak i niecierpliwego zerkania w przyszłość i wyglądania tego, co nam przyniesie nowy rok również w wymiarze czytelniczej oferty. Nie inaczej jest w naszym kolejnym numerze Librokalejdoskopu, do którego lektury serdecznie zapraszamy. Są jak zawsze propozycje, ciekawostki i nowinki okołoksiążkowe.
Zatem zaczynamy.
- „Najlepsza książka na zimę”, tak brzmi tytuł plebiscytu zorganizowanego już po raz 14. przez redakcję serwisu Granice.pl. Czy przełom roku to nie jest najlepszy moment na ogłoszenie jego wyników? W poszukiwaniu najodpowiedniejszej książki na zimowy czas oddano ponad 85 tysięcy głosów. O wybranych tytułach w poszczególnych kategoriach przeczytacie oczywiście na stronach magazynu granice.pl.
- Z początkiem grudnia 2022, tuż przed mikołajkami i sezonem świąteczno- noworocznym, mieszkańcy Gdyni i całego Trójmiasta mogli cieszyć się ze wspaniałego prezentu – nowego miejsca na czytelniczej i kulturalnej mapie miasta. Przystań Łowicka 51 w Małym Kacu to nowoczesna przestrzeń łącząca zgodnie ze światowymi trendami wiele funkcji, której sercem jest m.in. biblioteka. I to nie byle jaka placówka, bo oprócz dostępnych 20 tys. książek może pochwalić się znakomitą architekturą, wpuszczającym do wnętrza budynku dzienne światło pięknym świetlikiem, pod którym biegnie zdobny cytat z dzieł naszej noblistki Olgi Tokarczuk, ale także… zjeżdżalnią łączącą górną strefę z ofertą dla dorosłych czytelników z parterem, gdzie proponowana jest oferta dla młodszych odbiorców kultury. O szczegółach (wraz z fotorelacją i filmem z otwarcia) można przeczytać na stronach www.gdynia.pl.
- Ann Cleeves znaną i popularną brytyjską pisarkę, autorkę m.in. tzw. serii szetlandzkiej z detektywem Perezem w roli głównej oraz nie mniej lubianej i równie cenionej serii z Verą Stanhope spotkała jakiś czas temu niemiła przygoda. Pisarka wracając z wyprawy do lokalnej biblioteki, zgubiła swój laptop, na którym znajdowała się już napisana duża część jej najnowszej powieści. Czy udało się odzyskać zgubę i jak skończyła się ta historia, można przeczytać w materiale, który zamieściła strona lubimyczytac.pl.
- Przez branżę wydawniczą i książkową oraz świat polskiej reklamy przetoczyła się niedawno burzliwa dyskusja dotycząca… reklamy bielizny. Problem dotyczył wykorzystania w tym materiale promocyjnym jako jednego z elementów okładki bardzo szczególnej książki. Chodziło bowiem o niezwykle poruszający reportaż na temat zbrodni popełnionych przez Kościół katolicki na rdzennych mieszkańcach Kanady, głównie dzieciach. Publikacja ta została trzy lata temu uznana za najbardziej wstrząsający literacki dokument dotyczący tej sprawy. Nie dziwi zatem dyskusja, jaka się na ten temat wywiązała, dotycząca umieszczenia tej pozycji w reklamie, a którą przybliżają w swoim artykule ksiazki.wp.pl
- O najciekawszych premierach, które ukazały się na rynku książki w Polsce w pierwszych dwóch tygodniach stycznia 2023, donosi serwis booklips.pl. A jest w czym wybierać . Wśród tegorocznych nowości są bowiem książki, Ćwirleja, Czubaja, Bondy, Cabre, a nawet kolejna odsłona przygód niezrównanego Mikołajka, tym razem spod pióra córki Renégo Goscinnego, Anne Gościnny.
- „Gdyby ludzie wiedzieli, jak bardzo książki zmieniają nasze mózgi (i to niezależnie od wieku), statystycznego Polaka nie dałoby od nich oderwać”. Tak swoje krótkie, ale niezwykle zajmujące wystąpienie zaczyna dr Tomasz Rożek, gospodarz popularnego kanału na YouTube pt. Nauka.Tolubię. Materiał, który powstał we współpracy i w ramach programu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przybliża bowiem, opierając się na naukowych dowodach, wszystkie korzyści, jakie niezależnie od wieku przynosi lektura książek. Warto uświadomić sobie jak wielkim dobrodziejstwem dla naszych mózgów i naszego zdrowia jest obcowanie ze słowem drukowanym: https://www.youtube.com/watch?v=gTUmod-Kkx0
W tym numerze Librokalejdoskopu to już wszystko.
Do przeczytania niebawem!
Tagi
Szukaj
Kategorie
- Artykuł (17)
- Bez kategorii (33)
- Librokalejdoskop (17)
- System biblioteczny (1)
- Technologie (2)
- Uśmiech (1)
Najnowsze
- Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 16 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 15 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci