Fot. Pexels
Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
Librokalejdoskop
Wakacje, lato i okres urlopowy w pełni. To czas, gdy na plaży, na ręcznikach, leżakach, czy kocach króluje literatura lżejsza, często kryminał czy romans. Są jednak tacy, którzy ten okres traktują jako doskonały moment na nadrobienie również poważniejszych lektur, na które podczas całego roku brakuje czasu a niekiedy i sił. Niezależnie od podejmowanych czytelniczych wyborów jedno jest pewne; mimo sezonu ogórkowego w kulturze nadal warto trzymać rękę na pulsie wydarzeń związanych z książką i porcję tego rodzaju informacji oraz ciekawostek oddajemy do Waszej dyspozycji poniżej. Dobrej, słonecznej lektury!
-
- Wielbiciele książek to także niemal w 100% miłośnicy pięknych, niezwykłych książnic. Tych, starych, wielowiekowych, ze szczególnym klimatem i pokrytych patyną lat oraz tych zupełnie nowych, o śmiałych rozwiązaniach architektonicznych, łączących różne funkcje i zbudowanych w niepowtarzalnym indywidualnym charakterze. Do odwiedzenia unikatowej biblioteki o wdzięcznej nazwie Book House, położonej na chińskiej wyspie Pingtan zaprasza strona lubimyczytac.pl. Budynek został wzniesiony dzięki współpracy lokalnych stolarzy ze studentami architektury, a korzystają z niego m.in. dzieci z jednej z lokalnych szkół podstawowych
-
- Jeśli ktoś jeszcze, mimo wakacji na półmetku, nie zdołał zdecydować się na to, po jakie tytuły sięgnie w czasie letniej kanikuły lub nawet na początku wczesnej jesieni, chętnie zapewne skorzysta z propozycji, które przybliża serwis literacki granice.pl. Po raz 14 bowiem ponad 80 nowości wydawniczych walczyło o uznanie publiczności i jurorów w plebiscycie organizowanym na „Najlepszą książkę lata”. Na propozycje w kategoriach m.in. powieści, romansu, kryminału, fantasy, literatury faktu czy nawet sagi rodzinnej oddano ponad 80 tysięcy głosów. Zatem każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
-
- Biblioteki są jednym z najważniejszych miejsc na mapie aktywności polskich seniorów. Badaniem potrzeb i zwyczajów polskich seniorów w kontekście tworzenia miejsc przyjaznych dla tej ważnej, bo rosnącej grupy społecznej i czytelniczej zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głównym celem badania, które przybliża materiał opublikowany na stronie rynek-książki.pl, jest odpowiedź na pytanie jak w dzisiejszych czasach powinny wyglądać osiedla przyjazne osobom w wieku 60+ i jaki jest ogólny profil polskiego seniora. W kontekście przewidywanego nadciągającego „silver tsunami” i najliczniejszej grupy większości polskich bibliotek warto zapoznać się z tymi danymi, gdyż ta grupa ulega ważnym, daleko idącym zmianom.
-
- Nie od dziś wiadomo, że pisarze potrafią czerpać swoje literackie natchnienie z wielu źródeł; od zachwytu pięknem krajobrazu po wzniosłe uczucia i porywy serca wobec wybranka czy wybranki. Tym razem jednak w roli pisarskiej muzy wystąpił… kleszcz, o czym donosi literacki blog pt. Czytambolubie.com. W ramach kampanii edukacyjnej „Nie igraj z kleszczem.Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” organizatorzy zaprosili do współpracy znanych i popularnych autorów kryminałów do napisania opowiadań inspirowanych tym niebezpiecznym pajęczakiem i przenoszonym przez niego wirusom oraz możliwymi związanych z tym powikłaniami zdrowotnymi. W akcji wzięli udział Marta Guzowska – laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Leszek Talko, publikujący też kryminały pod pseudonimem Wiktor Hagen.
-
- Serwis booklips.com donosi, że nareszcie ma szansę na realizację adaptacja filmowa powieści „Księga cmentarna” autorstwa znanego i cenionego Neila Gaimana. Projekt zrealizuje Walt Disney Studios, które wraca do tego pomysłu po blisko 12 latach zawieszenia. W tym czasie Gaiman stał się jednym z najważniejszych i najchętniej przenoszonych na filmowy ekran twórców literackich. Po serialu „Amerykańscy bogowie” filmową, serialową adaptacją mogą się pochwalić powieść „Dobry omen” (napisana wspólnie z Terrym Pratchettem), a w sierpniu br. Netflix zapowiedział premierę pierwszego sezonu „Sandmana”. Czekamy zatem teraz na ekranizację przygód chłopca, który uciekając przed bezwzględnym mordercą, znalazł schronienie na cmentarzu i tam został wychowany przez duchy zmarłych.
-
- Praktycznie każde badanie czytelnictwa w Polsce realizowane przez Bibliotekę Narodową przynosi ciekawe informacje na temat aktualnych trendów i kierunków zmian dających zaobserwować się w tym obszarze. W omawianych na łamach serwisu niestatystyczny.pl wnioskach na temat czytelnictwa w naszym kraju w drugim roku pandemii również można znaleźć kilka interesujących obserwacji i wniosków. Na uwagę zasługują m.in. malejąca rola i wpływ literackich klasyków typu Sienkiewicz, czy Mickiewicz, jeszcze do niedawna wiodących prym w czytelniczych wyborach, wzrost znaczenia literatury gatunkowej, czy niebeletrystycznej (wspomnienia, biografie) i prawdziwy renesans poradników, zwłaszcza psychologicznych. Po szczegóły warto sięgnąć do wspomnianego artykułu.
W tym numerze Librokalejdoskopu to już wszystko.
Do przeczytania niebawem! 🙂
Szukaj
Kategorie
- Artykuł (17)
- Bez kategorii (33)
- Librokalejdoskop (17)
- System biblioteczny (1)
- Technologie (2)
- Uśmiech (1)
Najnowsze
- Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 16 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 15 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci