Lutowe wydanie naszego przeglądu zaczynamy od prawdziwego smaczku (informacja własna, niepodawana jeszcze przez polskie media branżowe) dla wielbicieli twórczości J.K. Rowling, a dokładniej jej męskiego wcielenia, tj. Roberta Galbriaghta. Fani serii kryminalnej z parą detektywów, którą tworzą Cormoran Strike i jego, najpierw asystentka, a teraz już wspólniczka Robin Ellacott, podskoczyli bowiem z radości na potwierdzoną właśnie wiadomość o tytule i dacie premiery kolejnego tomu tej serii. Oficjalne konto w serwisie społecznościowym Twitter podało, że 30 sierpnia bieżącego roku do rąk czytelników z UK, USA, Arabii Saudyjskiej i Nowej Zelandii trafi szósta części tego popularnego cyklu. Ma nosić tytuł „Atramentowoczarne serce” („The Black Ink Heart”). Można już również składać zamówienia w przedsprzedaży. Nie ma jeszcze wprawdzie oficjalnych doniesień, ale można liczyć, że polscy czytelnicy znajdą ten tom, podobnie jak to było w poprzednich przypadkach pod choinką na święta Bożego Narodzenia. Niewiele później lub niemal w tym samym czasie polscy fani będą mogli cieszyć się rodzimą wersją audiobooka; oby podobnie jak wcześniej znakomicie interpretowaną przez niezawodnego Macieja Stuhra.


  • TVN Warszawa donosi, że w lutym br. Biblioteka Narodowa udostępni wreszcie czytelnikom odnowione po remoncie i rozbudowie czytelnie oraz przestrzenie publiczne narodowej książnicy. Wydarzenie wpisuje się w obchody 275-lecia Biblioteki Narodowej. Odnowiona i zmodernizowana czytelnia będzie bardziej funkcjonalna i trzy razy większa. Zaoferuje odwiedzającym prawie 400 miejsc siedzących i udostępni 10 milionów woluminów ze swoich magazynów oraz 3,5 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl.

  • Edytorskie i translatorskie stare powiedzenie głosi, że tłumaczenia są jak kobiety; te wierne nie są piękne, a te piękne, nie są wierne. O kontrowersjach związanych z nowym tłumaczeniem „Ani z Zielonego Wzgórza” czy też „Anne z zielonych szczytów” pisze Onet.pl

  • Rynek treści cyfrowych rośnie w naszym kraju w nieprawdopodobnym tempie. Już ponad 300 tysięcy Polaków korzysta z aplikacji z audiobookami, e-bookami oraz podcastami. Konsumentów tych formatów z roku na rok jest zdecydowanie więcej. Tylko w 2021 roku spędzili 25 milionów godzin(sic!) na słuchaniu i czytaniu cyfrowych książek. Szerzej na ten temat pisze branżowy portal wydawca.

  • Historia godna kart dobrej powieści sensacyjnej znalazła swój sądowy finał dzięki pracy agentów FBI. Zatrzymali oni grasującego na rynku wydawniczym od blisko siedmiu lat złodzieja manuskryptów. Mężczyzna podszywając się pod znanych redaktorów i agentów literackich starał się wyłudzić jeszcze przed oficjalną datą publikacji rękopisy znanych pisarzy. Jego ofiarami miały się stać (nie zawsze na szczęście z powodzeniem) m.in. największe nazwiska w branży, takie jak James Hannaham, Margaret Atwood, Sally Rooney, Ethan Hawke, czy nasza Olga Tokarczuk, o czym informuje strona booklips.pl

  • Naukowcy z Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW stworzyli mapę świata opisanego na kartach cyklu przygód sagi o Wiedźminie. Realizacja powstała w ramach projektu „Polska w świecie współczesnym”. Uczeni zasadniczo tworzą nowy atlas naszego kraju,czasem jednak sięgają do dzieł popkultury. W styczniu br. na tapet wzięli uniwersum z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Dzięki temu powstała wg słów jej twórców jest to „pierwsza tak szczegółowa mapa”, która dokładnie przedstawia „rzeźbę terenu, przebieg granic i rzek, położenie wysp i lokalizację miast sklasyfikowanych według liczby mieszkańców”. Szczegóły przybliża serwis spidersweb.plW tym numerze Librokalejdoskopu to już wszystko.
Do przeczytania niebawem! 🙂