„Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz – książkę i najgłupszą – wojnę”, napisał kiedyś Mieczysław Kotarbiński. W ciągu ostatnich dni mamy niechcianą okazję, aby naocznie przekonać się, jak wiele racji tkwi w tym stwierdzeniu. Rosyjska zbrojna agresja na Ukrainę sprawiła, że świat, który uważaliśmy za bezpieczny i niezmienny w swoim kształcie, stał się zupełnie nieprzewidywalny.

Wiele osób angażuje się na różne sposoby w niesienie pomocy potrzebującym, gości w swoich domach uciekinierów z obszarów dotkniętych lub zagrożonych wojną, włącza się w zbiórki i wolontariat. Wszyscy zaś próbujemy zrozumieć, jak do tego mogło dojść, co będzie dalej i jak wygląda Rosja rządzona przez Putina. Pomóc mogą w tym artykuły prasowe telewizyjne wywiady i analizy, a w sposób pogłębiony, oczywiście książki.

Taką listę publikacji portretujących dzisiejszą Rosję proponuje na przykład Forsal.pl. Warto po nie sięgnąć, zwłaszcza że wiedza to znakomite narzędzie w walce z niepewnością i strachem ostatnich dni.

  • Polacy odnoszący sukcesy na na światowym rynku książki to nie jest zjawisko zdarzające się codzienne. Z tym większą przyjemnością zatem należy odnotować niezwykle ciepłe przyjęcie anglojęzycznego wydania „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk na wymagającym amerykańskim rynku wydawniczym. Piszą o tym wp.ksiazki.pl Z ostatniej chwili! Księgi Jakubowe nominowane (szeroka lista) do tegorocznej nagrody Bookera! To już trzecie takie wyróżnienie dla polskiej noblistki.
  • Udane filmowe adaptacje książek, czy całych cykli literackich, to raczej wyjątek niż reguła. Tym bardziej zatem warto pochylić się nad pozytywnym przykładem, który właśnie trafił do oferty serwisów streamingowych, dając fanom okazję poznania bohatera sagi Lee Childa –  byłego majora żandarmerii, Jacka Reachera. Tym razem, jak zapewnienia strona popkulturysci.pl, znacznie bliższego literackiemu pierwowzorowi niż w wykonaniu Toma Cruise’a.
  • Anthony Horowitz – jeśli nie znacie jeszcze tego nazwiska, to warto czym prędzej uzupełnić wiedzę na temat twórczości jednej z najjaśniej świecących gwiazd na firmamencie światowej i brytyjskiej powieści kryminalnej czy sensacyjnej. Z okazji polskiego wydania jego książki „Morderstwa w Suffolk” strona ksiazki.wp.pl publikuje wywiad z pisarzem. Za rekomendację literackiej sprawności Horowitza niech posłuży fakt, że to właśnie jemu spadkobiercy i rodzina sir Artura Conan Doyle’a powierzyła kontynuację literackich przygód Sherlocka Holmesa.Z zadania tego, tak w opinii czytelników, jak i krytyków, wywiązał się wzorowo.
  • Co jakiś czas światowe serwisy przynoszą informacje o osobliwych rekordach dotyczących przetrzymanych przez czytelników książek wypożyczonych z biblioteki. Tym razem onet.pl donosi o takim przypadku z naszego krajowego podwórka, a konkretnie z Giżycka. Wypożyczający przetrzymał książkę z tamtejszej biblioteki , bagatela… 69 lat! Niestety, w materiale nie podano czy została mu naliczona kara za przetrzymanie i w jakiej wysokości. 😉
  • Teorie spiskowe są tak stare jak sama ludzkość. Zawsze istnieli ludzie skłonni tłumaczyć sobie mechanizmy rządzące światem za pomocą tajemnych i nieznanych zwykłym śmiertelnikom knowań możnych i potężnych sił, które dla realizacji swoich planów wolą pozostać w ukryciu. Serwis lubimyczytac.pl  zdecydował się przybliżyć kilka najatrakcyjniejszych tego rodzajów tropów związanych z książkami, literaturą i światem ludzi pióra.
  • Na koniec to, co tygrysy lubią najbardziej, czyli 22 ciekawostki związane z książką i czytaniem, które przybliża branżowa witryna ksiazki.net.pl. Ciekawe jak szybko zapoznałby się z nimi najszybciej czytający człowiek świata, o którym jest tam także mowa.

W tym numerze Librokalejdoskopu to już wszystko.
Do przeczytania niebawem! 🙂