O książkach, bibliotekach i branży wydawniczej z Trzeciej strony

Wakacje pomału, ale nieubłaganie zbliżają się do końca. Zanim jednak dzieci wrócą do szkoły a dorośli do swoich obowiązków zawodowych, wydawcy zaś rzucą się do wyścigu o uwagę czytelników w jesiennym szczycie sezonu, zapraszamy do zapoznania się kolejną porcją informacji i ciekawostek ze świata książki. Trzeci numer naszego Librokalejdoskopu przed Wami.

  • Polacy w tym roku coraz więcej pieniędzy przeznaczają na książki, W 2021 wydaliśmy już o 30% więcej niż w roku ubiegłym. Książce i jej zakupom jako kategorii produktowej przyjrzał się w swoim raporcie Santander Bank.
  • Czy w 1905 r. obok Henryka Sienkiewicza laureatką literackiej nagrody Nobla mogła także zostać Eliza Orzeszkowa? Czy była na to realna szansa? Jeśli tak, to dlaczego tak się nie stało? Szczegóły w artykule zamieszczonym na portalu Booklips.pl.
  • Smutne wiadomości napływają z Węgier. Rząd Orbana wprowadza… cenzurę w księgarniach. Z początkiem sierpnia br. nakazano sprzedaż książek o jednopłciowych rodzinach w opakowaniach zakrywających okładkę. Zakazano jednocześnie dystrybucji tytułów „promujących” zmianę płci i zawierających „wyraźne” przedstawienia seksualności w pobliżu szkół i kościołów – WP Książki.
  • Do zjawiska product placement, czyli umieszczania w celach promocyjnych nazw i wizerunków produktów w filmach i audycjach telewizyjnych, czy materiałach prasowych, zdążyliśmy się przyzwyczaić. Tymczasem pisarz Michał Witkowski proponuje coś, co nazywa personal placement, czyli lokowanie imienia i nazwiska realnej osoby w akcji swojej nowej powieści. Oczywiście, odpłatnie. „Tango” ma się ukazać jeszcze w tym roku. Więcej w artykule opublikowanym przez Wirtualne Media.
  • O niekonwencjonalnych sposobach trójmiejskich bibliotek na promocję czytelnictwa i propagowaniu literatury. Wyjście do ludzi  zachęca do uczestnictwa w kulturze – donosi portal Trójmiasto.pl.
  • Jak Wrocław świętuje tegoroczną edycję Europejskiej Nocy Literatury. Darmowe przejazdy komunikacja miejską i spotkania z pisarzami to nie jedyne atrakcje – www.wroclaw.com.

Do przeczytania niebawem! 🙂