Miłośnicy powieści kryminalnych swoje uwielbienie dla pisarza i stworzonych przez niego postaci oraz opisanych miejsc mogą manifestować na różne sposoby. Swojego muzeum w Londynie doczekał się literacki bohater Sherlock Holmes, oczywiście pod adresem Baker Street 221b, figurę królowej kryminału A. Christie można podziwiać w gabinecie figur woskowych Madame Tussaud. Także w Polsce fani chcą uhonorować twórczość swoich ulubionych autorów powieści detektywistycznych. I tak gmina Zbiczno we współpracy z miłośnikami pisarstwa Katarzyny Puzyńskiej postanowiła uruchomić ścieżkę turystyczną ilustrującą najważniejsze miejsca opisywane na kartach powieści tej poczytnej autorki.

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie Zbiczno zajęło się honorowaniem i promocją sagi kryminalnej o Lipowie? Jak tłumaczy sama autorka: „Książkowe Lipowo ma swój pierwowzór. To Pokrzydowo koło Brodnicy. Nazwę zmieniłam, bo bałam się, że mieszkańcy obrażą się na mnie za te wszystkie trupy. Lokalizacja pozostała natomiast bez zmian. Tuż obok lasów i pięknych jezior Pojezierza Brodnickiego. Teraz Gmina Zbiczno, w której znajduje się Pokrzydowo, szykuje ścieżkę śladami powieści. W miejscach, które pojawiają się na kartach sagi, staną tablice z cytatami z książek. Niesamowite wyróżnienie!”.

Wszystkich tablic ma być dwadzieścia. Na każdej z nich znajdzie się również wyselekcjonowany przez fanów cytat z sagi Puzyńskiej. Ścieżka turystyczna ma być gotowa jeszcze w czerwcu przed planowanym na początek lipca kolejnym zlotem fanów twórczości pisarki. Ubiegłoroczny – czwarty już zlot – musiał się odbyć wirtualnie, ze względu na epidemię koronawirusa. Choć nie wiadomo jak będzie w tym roku ze względu na ograniczenia epidemiczne, organizatorzy przygotowują się tak jakby impreza miała się odbyć tradycyjnie na miejscu bez pośrednictwa łączy internetowych.

Poniżej film z ubiegłorocznej edycji zlotu fanów Lipowa i kryminałów Puzyńskiej

– Wymyśliliśmy tablice wspólnie podczas spotkania u pani wójt i rozmowy o współpracy podczas ubiegłorocznego zlotu – informuje jedna z organizatorek zlotu Gosia Wierzbowska. – Na poprzedni zlot nie zdążylibyśmy z realizacją tego pomysłu i dlatego na spokojnie realizujemy to w tym roku.

Czy jest jakiś klucz, według którego organizatorzy zdecydowali się rozstawiać tablice nawiązujące do akcji powieści? – Nie tylko w miejscach zbrodni, ale we wszystkich miejscach, które istnieją i są opisywane w powieściach – wyjaśnia Gosia Wierzbowska. – Na każdej będzie cytat z powieściowym opisem tego miejsca lub z fragmentem akcji w tym miejscu. Takie tablice staną np. w Pokrzydowie przy stawie obok remizy, przed stanicą PTTK Bachotek, przed młynem w Gaju-Grzmięcy, przy tzw. mostku Jadwigi (w powieści kamiennym mostku), w Szramowie przed domem sędziego z powieści, w Zbicznie przed budynkiem biblioteki, który był pierwowzorem budynku komendy policji w Lipowie.

– Od strony finansowej i technicznej projekt zabezpiecza gmina – mówi Magdalena Golubska, wójt gminy Zbiczno. – Grupa od zlotu wyszukała cytaty na tablice i wybrała miejsca, gdzie mają stanąć. Graficznie opracował tablice na nasze zlecenie pan Marcin Moneta, również „zlotowicz”. Główna tablica będzie formatu A0, a pozostałe A2.

Katarzyna Puzyńska jest jedną z najbardziej poczytnych polskich autorek kryminałów. W 2019 r. znalazła się w gronie dziesięciu polskich pisarzy, których książki sprzedawały się najlepiej (ranking tygodnika „Wprost”). Mieszka pod Brodnicą (Kujawsko-Pomorskie), a akcję serii swoich kryminałów umiejscowiła w Lipowie i okolicach. W praktyce każdy mieszkaniec Pojezierza Brodnickiego wie, że chodzi o tutejsze Pokrzydowo i Brodnicę. Czytelnicy odnajdują w powieściach miejsca autentyczne, choć zmienione wyobraźnią pisarki, np. neoromański kościół z Pokrzydowa, remizę przy stawie, bunkier nad jeziorem Zbiczno, ośrodek w Bachotku i wreszcie wiele miejsc z Brodnicy – z wieżą krzyżacką, rynkiem, komendą policji, a nawet restauracjami w mieście.

Skąd miłość pisarki do tych okolic? Odpowiedź jest bardzo prosta. Lata dzieciństwa autorka spędzała często u babci w Pokrzydowie, o którym pisze, że jest to jej ukochane miejsce na świecie. Dlatego swoją kryminalną sagę osadziła właśnie tutaj, choć na kartach cyklu Pokrzydowo istnieje jako Lipowo. Sagę o Lipowie rozpoczyna powieść ”Motylek” wydana w lutym 2014 roku. W tym roku ukazał się już 13. tom cyklu – ”Martwiec”.

Opracowano na podstawie:

https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/powstaje-sciezka-turystyczna-sladami-powiesci-katarzyny-puzynskiej/

https://www.czasbrodnicy.pl/czasbrodnicy/7,93191,27002010,takiej-sciezki-turystycznej-na-pojezierzu-brodnickim-jeszcze.html?disableRedirects=true

https://zbiczno.pl/turystyka/spot-promocyjny-gminy-zbiczno/

Instagram Katarzyny Puzyńskiej