Ekranizacje dzieł literackich zawsze budzą wiele emocji i komentarzy. Uczciwie trzeba przyznać, że niezwykle rzadko udaje się przełożyć na język filmu głębię dzieł literackich i na ogół ich filmowe wersje pozostawiają u czytelników poczucie niedosytu. Film jak i serial na podstawie dzieła W. S. Reymonta w reżyserii Jana Rybkowskiego z początku lat 70. ubiegłego wieku znalazły swoje uznane miejsce w kanonie kulturowym. Nadszedł jednak chyba czas na zupełnie nowe spojrzenie i próbę zmierzenia się z opowiedzeniem obrazem tej historii przez nowe pokolenie twórców.

Rozpoczęły się właśnie zdjęcia do nowej ekranizacji „Chłopów” Władysław Stanisława Reymonta. Za kamerą jako reżyserka i scenarzystka nowej filmowej wizji noblowskiej powieści stanie Dorota Kobiela, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która dwa lata temu zasłynęła filmem „Twój Vincent” o ostatnich latach życia Vincenta Van Gogha. Była to pierwsza na świecie animacja malarska, przy powstawaniu której pracowało ponad stu plastyków. Obraz zdobył wiele nagród – i był nominowany do Oscara.

„Chłopi” – podobnie jak „Twój Vincent” – zostaną zrealizowani przez tę samą firmę producencką, z którą jest związana reżyserka, tj. brytyjskie studio BreakThru Films, założone w 2012 roku przez Hugh Welchmana i Seana Bobbitta. Ma ono na swym koncie animację „Piotruś i wilk”, którą uhonorowano Oscarem. Budżet filmu ma zamknąć się w kwocie ponad 20 milionów złotych. Polski Instytut Sztuki Filmowej planuje dofinansować produkcję sumą około 4-6 milionów złotych. Premiera „Chłopów” planowana jest na 2022 rok. Dystrybutorem ma być firma Next Film.

„Chłopi” zostaną także zrealizowani w technice animacji malarskiej, która tak przypadła do gustu krytyce i odbiorcom filmów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia tj. filmie „Twój Vincent”.

„Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tysięcy klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie. Do stworzenia filmu wykorzystamy autorski pomysł stacji PAWS (ang. Painting Animation Work Stations), która łączy w sobie aparat i rzutnik z komputerem oraz monitorem. Dzięki takiej technice możliwe jest ujednolicenie animacji oraz usystematyzowanie pracy malarzy”” – tłumaczy Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films.

W przeciwieństwie do znanej już polskim odbiorcom ekranizacji powieści Reymonta autorzy nowego obrazu chcą się skupić przede wszystkim na historii Jagny. To właśnie kobieca perspektywa ma być silnie akcentowana i stanowić oś fabularną filmu. Specyficzny mikroświat wiejskiej wspólnoty ma być tłem do opowiedzenia uniwersalnej i wciąż aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

„- Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile” – opowiada Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka filmu.

„- Dorota poczuła wielką potrzebę, żeby nakręcić film o kobietach. Podczas pracy nad „Twoim Vincentem” słuchała audiobooka „Chłopi”. Wtedy wyobraziła sobie, jakby to pięknie wyglądało po namalowaniu. Wybraliśmy jedną wiodącą historię. Będzie nią opowieść o Jagnie” – dodaje Sean Bobbitt, producent.

Zmieniająca się w rytm pór roku przyroda, jej obrazy oraz życie harmonijnie wpisującej się w nią ludzkiej społeczności są ścisłe związane z fabułą filmu. Twórcy postanowili zilustrować je na podstawie i w duchu malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje klimat i czasy powieści. Na dużym ekranie obejrzymy interpretacje dzieł takich artystów, jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.

Równie interesująco przedstawia się obsada aktorska tego filmowego projektu. Rolę Jagny powierzono Kamili Urzędowskiej młodej i obdarzonej urodą aktorce (rocznik 1994), która jest obecnie studentką ostatniego roku Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Widzowie poznali ją dzięki serialowi stacji Canal+ – „Żmijowisko”. W obrazie zobaczymy również: Mirosława Bakę (Boryna), Sonię Mietelicę (Hanka), Roberta Gulaczyka (Antek) oraz Ewę Kasprzyk (Dominikowa) i Andrzeja Konopkę (Wójt). W produkcję zaangażowane są także Małgorzata Kożuchowska oraz Julia Wieniawa.

Studio BreakThru Films zaprezentowało właśnie koncepcyjny zwiastun produkcji, by zademonstrować to, czego widzowie mogą się spodziewać i w jaki sposób przedstawiona zostanie historia.

https://youtu.be/pABRhQpaOTI

Opracowano na podstawie:

https://viva.pl/kultura/film/tworcy-film-twoj-vincent-pracuja-nad-ekranizacja-chlopow-film-chlopi-szczegoly-obsada-premiera-7049-r22/

http://booklips.pl/adaptacje/film/tak-bedzie-wygladala-ekranizacja-chlopow-tworcy-twojego-vincenta-udostepnili-zwiastun-koncepcyjny-animacji-na-podstawie-dziela-reymonta/

https://gazetakrakowska.pl/dorota-kobiela-podjela-sie-ekranizacji-chlopow-w-wersji-malarskiej-animacji/ar/c13-15113730