Truizmem byłoby stwierdzenie, że książki zmieniają nasz stosunek do świata, uczą i edukują, popularyzują zmianę postaw oraz szerzą zachowania na rzecz rozmaitych inicjatyw prospołecznych. A gdyby tak od wiedzy przejść także do czynów? Nadarza się właśnie znakomita okazja. Już 19 września rusza kolejna edycja akcji „Książka za worek śmieci”. To przykład fantastycznej idei jak angażować lokalne społeczności i jednocześnie promować czytelnictwo.

19 września br. startuje XV edycja akcji „Książka za worek śmieci”. W jej ramach uczestnicy będą sprzątać najbardziej zaśmiecone miejsca w pięciu polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie oraz Łodzi. W zamian za zaangażowanie otrzymają książki.

Inicjatorką społecznej akcji sprzątania świata w Polsce jest Anna Jaklewicz – podróżniczka, pisarka, ekoaktywistka, która w marcu 2019 roku po raz pierwszy namówiła do działania wszystkich, którym na sercu leży czystość naszego otoczenia. W ramach działań pod hasłem „Książka za worek śmieci” jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem za ich zaangażowanie są książki. 19 września br. na uczestników akcji czeka łącznie 300 książek. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze zarejestrują się i wezmą udział w akcji wspólnego sprzątania.

Do tej pory odbyło się kilkanaście edycji akcji, która objęła zasięgiem całą Polskę. Wolontariusze sprzątali wspólnie m. in. Warszawę, Poznań, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Katowice, Gdańsk, Częstochowę, Gryfino, Łódź, Cieszyn, Ińsko, Gorzów Wielkopolski. Do akcji przyłączyło się ponad 1000 osób. Jej uczestnicy zebrali wspólnie kilkadziesiąt ton śmieci. Zdjęcia z przebiegu można obejrzeć na stronie http://www.annajaklewicz.pl/ksiazka-za-worek-smieci/

Sam pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem nie tylko uczestników, ale również licznych organizacji i gremiów doceniających inicjatywy społeczne i ekologiczne. „Książkę za worek śmieci uhonorowano m. in.:

  • EKOJANOSIKIEM – nagrodą indywidualną 2019 przyznawana dorocznie przez Narodową Radę Ekologiczną.
  • TRAVELEREM – nagrodą w kategorii: Społeczna Inicjatywa. Laur przyznawany przez czytelników i redakcję magazynu National Geographic Traveler.
  • PUCHAREM ZERO WASTE – jest to wyróżnienie w kategorii: Inicjatywa. Nagroda przyznawana jest przez grono ekspertów zajmujących się działaniami prośrodowiskowymi.

Akcję wspiera wiele wydawnictw i instytucji z branży książki, m. in. Agora, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Dwie Siostry, Empik, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Wielka Litera czy Muza.

Film dokumentujący zeszłoroczną edycję akcji (we współpracy z Empikiem) w Poznaniu można obejrzeć poniżej:

Opracowano na podstawie:

https://nowymarketing.pl/a/28411,ksiazka-za-worek-smieci-rusza-kolejna-edycja-proekologicznej-akcji
http://www.annajaklewicz.pl/ksiazka-za-worek-smieci/
https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/inne/1307949-ksiazka-za-worek-smieci-spoleczna-akcja-sprzatania