Urząd Marszałkowski w Toruniu wyszedł z ciekawą i godną naśladowania inicjatywą dostarczania książek w czasie pandemii osobom starszym bezpośrednio do domów. Przekazywane przez mieszkańców miasta i regionu książki dla seniorów są rozwożone do zainteresowanych przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Organizacja całego projektu jest bardzo prosta. W kilku wyznaczonych miejscach w Toruniu są wystawione kartony, w które można wkładać publikacje zbierane w ramach tej akcji. Dobry przykład dali już też sami urzędnicy – w tym przewodnicząca lokalnego sejmiku – przynosząc i dzieląc się własnymi przeczytanymi już książkami.

Warto podkreślić, że cała akcja jest prowadzona z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych i higienicznych. Przed przekazaniem ich osobom starszym wszystkie książki są dezynfekowane poprzez naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Urzędnicy zwracają również uwagę, aby darczyńcy przekazywali swój wkład w akcję jedynie „przy okazji” np. podczas wyjścia do sklepu, do apteki, czy na spacer z psem – bez niepotrzebnego dodatkowego narażania się na możliwość zakażenia. Zebrane w ramach tego projektu książki trafiają następnie m.in. do podopiecznych Dziennych Domów Opieki. W kolejnym etapie jej trwania zostaną skierowane do samorządów, które rozdystrybuują je na swoim terenie znając najlepiej konkretne lokalne potrzeby.

Skutki zawieszenia działalności instytucji kultury, w tym bibliotek, odczuwają także seniorzy. Pragniemy umożliwić im dalsze korzystanie z tej formy spędzania czasu, jaką jest obcowanie z literaturą, dlatego w ramach naszej akcji osoby starsze otrzymają książki prosto do domu” – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Organizatorzy akcji podkreślają, że to właśnie osoby starsze mogą być najbardziej dotknięte brakiem dostępu do książek. Rzadziej korzystają z nowych rozwiązań technologicznych, takich jak czytniki e-booków. Nie wszyscy radzą sobie z zakupami online, nie wszyscy mają również dostęp do internetu lub zaufanie i przekonanie do tej formy sprzedaży. Części z nich zwyczajnie na to nie stać i mimo potrzeb, czy chęci przy skromnych, ograniczonych środkach książka nie może znajdować się na pierwszym miejscu ich listy wydatków.

Zdajemy sobie sprawę z tego, iż ci starsi ludzie potrzebują nie tylko jedzenia, ale również, a może i przede wszystkim, rozmowy i zajęcia. W tym trudnym czasie, gdzie tak naprawdę nie mogą wychodzić na zewnątrz, doszliśmy do wniosku, że musimy coś wymyślić dla nich. Wpadliśmy na pomysł, żeby zawozić im również książki i albumy” – powiedział w rozmowie z portalem tylkotorun.pl szeregowy Marcin Swaczyna z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaangażowanej w akcję dostarczania książek seniorom.

Pomysł spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców Torunia i oczywiście obdarowanych. Warto także zainteresować nim władze innych miast i regionów.

Opracowanie na podstawie:

https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35551-ksiazka-dla-seniora
http://tylkotorun.pl/terytorialsi-rozwoza-ksiazki-dla-seniorow-zdjecia/galeria/image/2-7/
http://booklips.pl/newsy/urzad-marszalkowski-w-toruniu-zadbal-o-lektury-dla-seniorow-ksiazki-rozwoza-zolnierze-wojsk-ochrony-terytorialnej/