Lektury „czasów zarazy”. Empik przedstawia dane
Empik właśnie poinformował, że w czasie przymusowego odosobnienia na czas pandemii (dane z dwóch ostatnich tygodni marca 2020) Polacy dwa razy chętniej sięgają po książki niż w tym samym okresie rok temu. Szczególnie interesujemy się, z jednej strony rozrywką (kryminał/ sensacja, literatura piękna i obyczajowa, oraz oczywiście książki dla dzieci i młodzieży), z drugiej strony zaś uwagą klientów cieszą się tytuły popularnonaukowe, zwłaszcza te dotyczące tematyki wirusów i epidemii. Nie ulega wątpliwości, że z jednej strony uciekamy od rzeczywistości, z drugiej zaś próbujemy zrozumieć i poznać to, co nas otacza i się wydarza.
Z danych udostępnionych przez sieć wynika, że znacząco od ubiegłego roku wśród kupujących wzrosło zainteresowanie cyfrową formą książki. Na audiobooki i e-booki decydowało się blisko 20 proc. nabywców.
Jeśli chodzi o tytuły dużo chętniej Polacy wybierają pozycje znane i od dłuższego już czasu funkcjonujące na rynku księgarskim. Można wysunąć wręcz tezę, że nadrabiamy zaległości czytelnicze. Zmniejszaniu książkowych „kupek wstydu” pozycji, które już kupiliśmy lub chcieliśmy przeczytać, „gdy przyjdzie na to czas” służy również fakt, że blisko 40 proc. premier zaplanowanych na marzec, wg danych empiku zostało odwołanych lub przesuniętych w czasie. Widać, że wydawcy również czują się niepewnie w obecnej sytuacji, próbują zatem ograniczać potencjalne ryzyko lub możliwość straty zdając sobie doskonale sprawę, że w niepewnych czasach książka rzadko w którym gospodarstwie domowym będzie na pierwszym miejscu kryzysowego budżetu.
Wśród najchętniej czytanych autorów są oczywiście popularni już i znani autorzy, jak Remigiusz Mróz, czy Blanka Lipińska. Widać również nowe nazwiska, najczęściej związane z tematyką epidemii. Na swoisty „przebój sprzedażowy” wyrasta „Dżuma” Camusa, dotychczas funkcjonująca przede wszystkim jako lektura szkolna. Dziś w sieci empik jest sprzedawana 10 razy (sic!) częściej niż przed rokiem. W czołówce sprzedaży lokuje się też pozycja autorstwa Jennifer Wright pt. „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości”. Kilkukrotnie sprzedaż zwiększyły książki Harariego oraz pozycje takie jak „Jak uspokoić swoje myśli” Sarah Knight czy „Factfulness” Hansa Roslinga — ta ostatnia notuje 10-krotnie większe zainteresowanie niż dotychczas. Straciliśmy za to chęć na kupowanie… książek kucharskich.
Empik w materiałach prasowych udostępnił interesujące infografiki, których uważna analiza może również dostarczyć ciekawych informacji m. in. na temat preferencji czytelniczych w różnych grupach wiekowych.
Opracowanie na podstawie:
Materiały prasowe Empik
https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2020/04/02/empik-koronawirus-jakie-ksiazki-czytamy/
https://kultura.onet.pl/ksiazki/koronawirus-co-czytamy-w-czasach-zarazy-empik-podal-dane/4zb62bb
Szukaj
Kategorie
- Artykuł (17)
- Bez kategorii (33)
- Librokalejdoskop (17)
- System biblioteczny (1)
- Technologie (2)
- Uśmiech (1)
Najnowsze
- Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 16 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 15 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci