Radosny mikołajkowy prezent dużym i mniejszym dzieciom sprawił Netflix ogłaszając 6 grudnia decyzję o wybraniu pierwszej polskiej serii animowanej, która od przyszłego roku ma być pokazywana w ramach oferty tego stremingowego giganta. Czy przygody „Kajka i Kokosza” Janusza Christy powtórzą ogólnoświatowy sukces zekranizowanej prozy Andrzeja Sapkowskiego i jego serii o Wiedźminie, w tym momencie trudno przesądzać. Z pewnością jednak obecność w ofercie potentata cyfrowej rozrywki, jakim jest Netflix, przyczyni się do globalnej kariery sympatycznych wojów z Mirmiłowa. Dotrą bowiem do najdalszych zakątków naszej planety za pośrednictwem ekranów telewizyjnych.

„Kajko i Kokosz” ma być serialem animowanym stworzonym na podstawie rysunkowej opowieści autorstwa Janusza Christy, komiksu, który w naszym kraju ma już status klasyki i zdążył nawet trafić na listę lektur szkół podstawowych. Głównymi bohaterami serii są słowiańscy wojowie – Kajko i Kokosz. Przyjaciele na co dzień służą kasztelanowi Mirmiłowi. Bronią zamieszkałej przez nich osady przed rozlicznymi niebezpieczeństwami. Największym utrapieniem i stałym zagrożeniem jest oddział rycerzy rozbójników – Zbójcerzy. Herszt Zbójcerzy, Krwawy Hegemon, marzy o zdobyciu Mirmiłowa, a odkąd Kajko i Kokosz przejęli jego jajo, z którego wykluł się smok Miluś, pragnie też osobistej zemsty na parze przyjaciół. Otwarte ataki, podstępy i fortele Hegemona – z tym mierzyć się będą Kajko i Kokosz. Każdy z odcinków serii ma stanowić odrębną historię, a wszystkie będzie łączyć motyw przyjaźni jako nadrzędnej wartości serialu.

Ewelina Gordziejuk, pomysłodawczyni i producentka wykonawcza serialu/studio animacji EGoFILM tak go opisuje: Serial „Kajko i Kokosz” to kino producenckie, które postanowiłam zrealizować, aby uczcić pamięć Janusza Christy. Ogromna część polskiej literatury, w tym komiksy Mistrza zasługują na ekranizację i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną. Właśnie te wyjątkowe walory komiksu „Kajko i Kokosz” przekonały mnie, że warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z czymś tak ogromnym i ważnym dla naszej kultury. Mam nadzieję, że nasz entuzjazm i zaangażowanie w projekt przełożą się na pozytywne wrażenia widzów serialu.

Łukasz Kłuskiewicz, w Netflix odpowiedzialny za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej, tak komentuje produkcję: Ten wybór był dla nas oczywisty. „Kajko i Kokosz” to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflix, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie.

Sławomir Kiełbus, autor projektów postaci komentuje prace nad animacją: Przy pracy nad komiksem jak i przy projektowaniu postaci do serialu nadrzędnym celem jest dla mnie zawsze odzwierciedlenie ducha twórczości Christy. Chyba nie jest to dla mnie trudne, bo przesiąkłem tym duchem już w dzieciństwie. Wychowałem się na tych komiksach. Rysując zachowuję szacunek dla oryginału, ale unikam ślepego naśladowania stylu. Projektowanie postaci do serii jest zgoła inne niż praca nad ilustracją. W ruchomym obrazie wszelkie niedociągnięcia powstałe na tak wczesnym etapie przekładają się na jakość animacji i odbiór serialu przez widzów. Praca nad designem postaci jest też o wiele bardziej rozbudowana – konieczne było rozrysowanie pełnych obrotów postaci, widoków w perspektywie, ekspresji twarzy, charakterystycznych póz bohaterów czy mimiki ust.

Droga Kajka i Kokosza z kart komiksów Janusza Christy na ekrany kin i telewizorów wcale nie była łatwa. Pierwsze próby stworzenia serialu animowanego podjęto na przełomie lat 80. i 90. XX wieku w Bielsku-Białej, jednak zakończyły się one niepowodzeniem.W 2001 rozpoczęły się zdjęcia do filmu fabularnego na podstawie albumu Dzień Śmiechały, ale zarzucono ten projekt. Zrealizowany został w tym czasie krótkometrażowy film animowany odwołujący się do przygód opisanych w albumie Zamach na Milusia. 16-minutowy film został wyemitowany w kinach w 2006 roku, lecz spotkał się z nieprzychylnymi reakcjami fanów. Głosu w tej produkcji Kajkowi użyczył Maciej Stuhr, a Kokoszowi Cezary Żak, który miał także grać tę postać w wersji fabularnej; projekt jednak także zarzucono.
Dopiero dwa lata temu w 2018 roku studio EGo film ogłosiło, że rozpoczęło pracę nad serialem animowanym na podstawie komiksów o Kajku i Kokoszu, a mikołajkowa decyzja Netflixa z grudnia 2020 roku potwierdza, że serial będzie miał premierę na platformie w 2021 roku.

Warto przypomnieć, że pierwszy „pasek” z przygodami wojów opublikowano w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 roku i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Kolejnymi wydanymi w ten sposób tomami były: Szranki i konkury i Woje Mirmiła. Niebawem autor przeszedł do redakcji „Świata Młodych”. Jedna historia z tymi bohaterami ukazała się w magazynie „Relax”, dwie kolejne zostały od razu wydrukowane w formie albumowej. Kolejne albumy wydawano do 1990. Po tej dacie Christa przestał rysować ze względu na pogarszający się stan zdrowia. W lutym 2003 wydawnictwo Egmont Polska rozpoczęło reedycję serii, a od roku 2016 na rynek trafia oficjalna kontynuacja serii zatytułowana „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, stworzona przez innych autorów.

Informacje o produkcji serialu:

Reżyseria: Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski (GS Animation), Łukasz Kacprowicz (GS Animation), Robert Jaszczurowski (GS Animation), Marta Stróżycka i Aliaksandr Sasha Kanavalau
Scenariusz: Maciej Kur, Rafał Skarżycki
Konsultacja scenariuszowa: Mike de Seve, Baboon Animation
Projekty postaci: Sławomir Kiełbus
Produkcja: EGoFILM
Gatunek: animacja 2D
Data premiery: 2021 r.
Dodatkowe informacje: Scenariusz powstał na podstawie serii komiksów Kajko i Kokosz Janusza Christy.

Opracowano na podstawie:
www.antyradio.pl/Filmy-i-seriale/Seriale/Kajko-i-kokosz-wreszcie-doczekali-sie-ekranizacji-Netflix-oglosil-nowy-serial-45151
booklips.pl/adaptacje/film/serial-animowany-o-kajku-i-kokoszu-trafi-na-platforme-netflix-premiera-w-2021-roku/
kultura.dziennik.pl/news/artykuly/8035962,kajko-i-kokosz-serial-animowany-netflix-janusz-christa-komiks-premiera.html