To był w tym roku prawdopodobnie jeden z najczęściej znajdowanych pod choinką tytułów wśród książkowych bożonarodzeniowych prezentów. Piąta odsłona przygód londyńskiego detektywa Cormorana Strike’a oraz jego powabnej i inteligentnej wspólniczki Robin Ellacott zatytułowana „ Niespokojna krew”, podobnie jak poprzednie tomy serii, miała bowiem swoją polską premierę w idealnym marketingowo momencie – tuż przed okresem świątecznym. Z okazji pojawienia się tego tytułu na rynku pisząca pod literackim pseudonimem Robert Galbraith megagwiazda światowej literatury popularnej J.K. Rowling udzieliła intrygującego wywiadu.

W dwa lata po literackiej premierze poprzedniego tomu przygód Strike’a i Robin zatytułowanego „Zabójcza biel” wykorzystująca konsekwentnie swój męski pseudonim artystyczny autorka oddaje do rąk fanów prawdziwe czytelnicze wyzwanie – „Niespokojna krew” liczy sobie bowiem bez mała 1000 stron druku! W wersji audiobooka, tradycyjnie czytanego w polskim wydaniu przez rewelacyjnego Macieja Stuhra, jest to niemal 40 godzin słuchania, co zbliża publikację do wymiarów „Wojny i Pokoju” Tołstoja! Tak gargantuiczna objętość tekstu i rozmiar pliku wymusiły zatem wydanie powieści w wersji audio w dwóch częściach.

Nie jest to więc rzecz, którą można przeczytać z doskoku, w kolejce do dentysty, czy podczas kilku przejazdów metrem do pracy. Ten trud jednak bardzo się opłaca, a miłośnicy kryminalnych zagadek, wikłania tropów i ciekawostkowych smaczków z topografii i życia współczesnego Londynu na pewno będą usatysfakcjonowani.

W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich tomów cyklu tym razem Cormoran Strike angażuje się w wyjaśnienie zbrodni sprzed lat, tj. w zniknięcie pewnej młodej i urodziwej lekarki, która zaginęła ponad 40 lat temu. Trop trudno uznać za gorący, większość świadków albo nie żyje albo jest niesłychanie trudno dostępna. W większości przypadków istnieje jedynie szansa na rozmowę z ich dziećmi lub żyjącymi krewnymi. Strike i Robin podejmują jednak wyzwanie, bo choć nigdy nie pracowali dotychczas nad sprawą sprzed kilkudziesięciu lat, a szanse na sukces są raczej niewielkie, ta historia ich intryguje. Przyjmują zatem zlecenie od córki zaginionej i podążają śladem zbrodni, mimo rozlicznych trudności i zagmatwanych tropów, prowadzeni chęcią wyświetlenia zagadki i ujawnienia prawdy.

Na dodatek również sprawy osobiste duetu głównych bohaterów mocno się komplikują. Jeśli dodamy do tego konieczność analizowania zapisków szalonego policyjnego śledczego, który prowadził wcześniej tę sprawę, liczne wątki astrologi i tarota oraz kolorowy światek londyńskiej bohemy końca lat 60. – z niebagatelną rolą klubu Playboya na czele – Czytelnik naprawdę otrzymuje niezwykły koktajl, który zmusza go do uważnego i cierpliwego podążania za akcją opisywaną na kartach powieści. A wszystko to obficie podlane charakterystycznym brytyjskim poczuciem humoru i opisami tak zadymionych londyńskich pubów, mrocznych zaułków stolicy cieszących się nie najlepszą reputacją, jak i niemal pocztówkowymi pejzażami Kornwalii, gdzie dzieje się część akcji.

Z okazji premiery książki na rynku J.K. Rowling zdecydowała się na spotkanie z czytelnikami. W półgodzinnym wywiadzie on-line autorka opowiada o procesie powstawania książki, wyjaśnia obecność niektórych wątków i odpowiada na najbardziej palące z pytań: Czy Cormoran i Robin w końcu zostaną parą?

Rowling uzasadnia również swój pomysł wprowadzenia w najnowszej powieści wątków… astrologii i tarota.
„Bardzo mnie ciekawi to, jaką rolę pełnią przesądy i jakie mają znaczenie. Chciałam pokazać, że kiedy czegoś nie wiemy, mamy tendencje do uzupełniania luk własnymi teoriami i nadziejami”.

Autorka podobnie jak inne gwiazdy światowego kryminału, choćby Mankell w swoim szwedzkim cyklu o Wallanderze, nie uchyla się na kartach tej wysokiej próby, ale jednak literatury rozrywkowej, podejmować spraw o znaczeniu społecznym, w tym przypadku np. zagadnień pornografii, związków przemysłu rozrywkowego z prostytucją czy też feminizmu.

J.K. Rowling m.in. stwierdza: „Jednym z głównych wątków jest odkrywanie zmiennej natury feminizmu – lekarka, która zaginęła, była zagorzałą feministką. W książce przedstawiam różne ujęcia kobiecości i oczekiwań, jakie społeczeństwo ma wobec kobiet”.

Przed samą premierą książki – celowo lub nie – autorka m.in. za sprawą wpisów na Twitterze wzburzyła społeczność LGBT, która Rowling zarzucała uprzedzenia, czy wręcz transfobię. Pretekstem miał być fakt, że jeden z głównych podejrzanych o zabójstwo tuż przed morderstwem… przebiera się za kobietę.

Trudno jednak w nowej powieść autorki Harry’ego Pottera znaleźć potwierdzenie tych zarzutów. „Niespokojna krew” jest po prostu znakomicie napisanym, wciągającym kryminałem o rozbudowanej z zegarmistrzowską precyzją fabule, a stawiane przed premierą tomu w internecie oskarżenia zdają się być mocno przesadzone i zwyczajnie nie znajdują potwierdzenia w faktach.

Tym bardziej warto wysłuchać, co J.K.Rowling ma do powiedzenia o tej sprawie a także na temat samej najnowszej książki w udostępnionym poniżej wywiadzie (napisy w j. polskim).

Warto również nadmienić, że w ramach serii ukazało się dotychczas pięć książek, których wspólnym mianownikiem są przygody prywatnego detektywa Cormorana Strike i towarzyszącej mu, najpierw asystentki a potem wspólniczki, Robin Ellacott.

Serię rozpoczyna „Wołanie kukułki”, czyli sprawa tajemniczej śmierci supermodelki Luli, która rzekomo popełniła samobójstwo skacząc z okna swojego apartamentu. Brat dziewczyny nie może w nie uwierzyć. Zatrudnia Cormorana Strike’a, aby rozwiązał sprawę.

Jedwabnik” to historia zaginięcia niespełnionego pisarza, który tuż przed zniknięciem ukończył jadowity pamflet na swoich znajomych. Kto stoi za uciszeniem autora skandalisty?

W „Żniwach zła” Robin otrzymuje przesyłkę, w której z przerażeniem odkrywa… odciętą kobiecą nogę. A to nie koniec wydarzeń, gdzie mamy aż trzech głównych podejrzanych o udział w tych makabrycznych wydarzeniach.

Zabójcza biel” to opowieść, gdzie punktem wyjścia do rozbudowanej zagadki toczącej się zarówno w zakamarkach londyńskiego parlamentu, jak i terenach podupadłej wiejskiej rezydencji jednego z członków rządu Jej Królewskiej Mości są zaskakujące i splątane zeznania cierpiącego na zaburzenia psychiczne Billy’ego. Strike musi wyjaśnić, gdzie kończą się jego rzeczywiste wspomnienia, a gdzie zaczyna się świat rojeń i chorobliwej ułudy.

Na podstawie książek został również zrealizowany przez BBC bardzo dobrze przyjęty serial z Tomem Burke (Strike) oraz Holliday Grainger (Robin) w rolach głównych. Niebawem ma się on pojawić na platformie Netlflix w polskiej wersji językowej.

Opracowano na podstawie:

Czytaliśmy „Niespokojną krew” Roberta Galbraitha, czyli J.K. Rowling (spidersweb.pl)
Robert Galbraith (J.K. Rowling) odpowiada na pytania czytelników. Premiera „Niespokojnej krwi” – Lubimyczytać.pl (lubimyczytac.pl)