Foto iqna.ir
Najdroższa książka świata islamu sprzedana
W ubiegłym tygodniu w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s sprzedano niezwykle rzadki XV-wieczny egzemplarz Koranu – świętej księgi Islamu. Choć specjaliści spodziewali się uzyskać z licytacji tego bibliofilskiego rarytasu kwotę pomiędzy 600 a 900 tys. funtów brytyjskich ostatecznie anonimowy nabywca zdecydował się zapłacić aż dwunastokrotnie więcej niż wynosiła cena wywoławcza tj. 7 016 250 funtów. To w przeliczeniu daje odpowiednio około 8,6 mln dolarów amerykańskich lub blisko 34 mln zł. Tym samym jest to najdroższa książka świata islamu jaką sprzedano na licytacji.
Jako dodatkową ciekawostkę można potraktować fakt, że była to jednocześnie pierwsza od czasu wybuchu epidemii COVID-19 licytacja z udziałem publiczności na żywo w jednej z sal domu aukcyjnego, po blisko trzech miesiącach lockdownu i przeprowadzanych licytacjach jedynie z użyciem środków komunikacji elektronicznej.
Jak podkreśliła Behnaz Atighi Moghaddam, specjalistka od sztuki islamskiej domu aukcyjnego Christie, „Sprzedaż została przeprowadzona z zachowaniem wszystkich środków dystansu społecznego w celu ochrony naszych pracowników i klientów, dlatego też powitaliśmy mniejszą niż zazwyczaj grupę klientów w sali aukcyjnej, ale licytacja online i telefoniczna zapewniały kolekcjonerom pełną możliwość uczestnictwa. Z niecierpliwością czekaliśmy na ten ‘fizyczny’ powrót do sali sprzedaży.”
Aukcja obejmowała szereg rękopisów, przedmiotów i obrazów z całego Bliskiego Wschodu, Indii i Europy. Jedną z najważniejszych atrakcji była kolekcja zmarłego niedawno dr. Mohammeda Saida Farsi a wśród oferowanych dzieł sztuki ów rzadki egzemplarz Koranu z czasów Timurydów, dynastii mongolskiego pochodzenia, założonej przez wodza Timura Chromego (zwanego też Tamerlanem), która panowała w Iranie i Azji Środkowej między 1370 a 1525 rokiem.
Księga została napisana na wielobarwnym zestawie kolorowych chińskich papierów z XV wieku, który mieni się bogactwem barw: różem, błękitem, turkusem, zielenią, kolorem pomarańczowym i kremowym, ze złotymi oraz niebieskimi ornamentami. Jest bogato zdobiona ilustracjami górskich krajobrazów, chińskich pagód i innych budynków, kwiatami, roślinami i drzewami owocowymi. Jest też istotnym przykładem bogatej w tamtym czasie wymiany artystycznej między Iranem a Chinami.
Manuskrypt napisano w drobnej, okrągłej odmianie islamskiej kaligrafii zwanej naskh. Tekst kaligrafii jest obwiedziony eleganckimi niebieskimi i złotymi liniami, zaś brzegi stron dekorowane złotymi owalami (medalionami) jaśniejących w kolorach błękitu, bieli i złota znaczników wersetu oraz złotych nagłówki Sury. Wszystkie karty księgi ujęto w tłoczoną i zdobioną złoceniami oprawę Safavid.
Niezwykłe piękno księgi można podziwiać m. in. na załączonym materiale wideo jednej z stacji telewizyjnych informujących o sprzedaży oraz na materiale ilustracyjnym udostępnionym przez dom aukcyjny Christie’s.
Opracowanie na podstawie:
Szukaj
Kategorie
- Artykuł (17)
- Bez kategorii (33)
- Librokalejdoskop (17)
- System biblioteczny (1)
- Technologie (2)
- Uśmiech (1)
Najnowsze
- Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 16 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 15 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci