Czy niebawem w miejskiej przestrzeni stolicy pojawi się nowy, związany z książką i charakterystyczny budynek, z daleka przyciągający oko obserwatora? Wiele na to wskazuje. Holenderskie studio projektowe JOA zdobyło właśnie taką propozycją pierwsze miejsce w konkursie zatytułowanym „Libgen: w kierunku nowej klasy bibliotek ewolucyjnych”.

Zwycięski projekt ma kształt 13-piętrowej wieży o szklanych ścianach, przypominającej ekspozycję książek ustawionych w formie skręconej piramidy, którą odbiorcy mogą często spotkać w bibliotekach czy księgarniach. Ten układ jest również chętnie wykorzystywany do prezentacji tytułów w atrakcyjny wizualnie sposób m. in. w mediach społecznościowych, w tym np. na Instagramie.

Tak nowoczesna budowla miałaby być nie tylko biblioteką, ale również łączyć w sobie różne inne funkcje. Projektanci na trzynastu piętrach zaplanowali między innymi księgarnię, przestrzeń do ekspozycji czasowych wystaw artystycznych i dzieł sztuki, miejsce spotkań i pracy w modelu co-workingowymu, centrum debat, obszar spotkań, strefę multimedialną i liczne czytelnie. Na samym szczycie obiektu zaplanowano kawiarnię skąd rozpościerał by się widok na panoramę stolicy. Funkcje w całym obiekcie miałyby zostać podzielone na trzy główne strefy: kreacji, komunikacji oraz pracy indywidualnej..Budynek miałby stanąć w znakomitej lokalizacji w pobliżu jeziorka Czerniakowskiego i Pałacu Królikarnia.

Przygotowując swój projekt architekci starali się odnieść do całej historii bibliotek, sięgając aż do starożytności, kiedy miejsca te były jeszcze nieodłączną częścią świątyń. Niebagatelny wpływ na ostateczny kształt zaproponowanego obiektu miał fakt, że Warszawa jest wśród europejskich aglomeracji miastem mogącym pochwalić się jedną z najwyższych liczb wzniesionych wysokościowców, jednak ponad 60 proc. z nich to biurowce. Ideą projektu „The Book Tower of Warsaw” jest zaakcentowanie wagi i roli wiedzy przez symboliczne wizualne wyniesienie „skarbnicy książek” na równie wysoki poziom. Stąd koncepcja całkowitego przeszklenia gotowego budynku, aby już z daleka widać było to, co jest w nim najważniejsze – książki. W opisie projektu architekci podkreślają, że stolica potrzebuje takiej otwartej koncepcji architektonicznej z ofertą kulturalną. Symboliczne nawiązanie do biblijnej wieży Babel jest również nieprzypadkowe.

Upadek Wieży Babel wyraża znaczenie komunikacji i współpracy, które naszym zdaniem są również istotnymi cechami nowej generacji biblioteki jako symbolu kultury – podkreślają projektanci.

Opracowanie na podstawie:

https://noizz.pl/design/wieza-ksiazek-w-warszawie-holendrzy-pokazali-projekt-biblioteki/3kcvr7x

https://www.whitemad.pl/warszawa-futurystyczna-biblioteka-na-mokotowie-jest-jak-wieza-ksiazek/

https://nowawarszawa.pl/biblioteka-jak-stos-ksiazek-wieza-ksiazek-na-mokotowie/