Mózg to jeden z niewielu, niezrozumianych jeszcze przez człowieka, elementów natury.

Wiemy, że pełni on wiele istotnych funkcji, które lepiej, lub gorzej potrafimy już zamodelować. Szczególną umiejętnością naszego mózgu jest przetwarzanie języka naturalnego - dzięki niej potrafimy odbierać i nadawać komunikaty zrozumiałe dla rozmówców. Język naturalny cechuje między innymi sposobność przekazania tego samego komunikatu na różne sposoby - np. ustawiając inny szyk zdania, lub używając innych słów o tym samym, lub podobnym znaczeniu. Aby to było możliwe, nie wystarczy nam tylko słownik synonimów, dzięki któremu pozamieniamy słowa w zdaniu na wyrazy im podobne - niezbędna jest także wiedza o tym, jak można łączyć słowa, oraz co one znaczą w danym kontekście. Jako że taki problem jest niemożliwy do sformalizowania, wydaje się że komputer jest zbyt słabym środowiskiem do nauczenia się języka naturalnego. Wbrew intuicjom okazuje się, że dzisiejsza technologia ma w tym obszarze wiele do powiedzenia - i to na 1000 różnych sposobów!

Word.ai - superkomputer, który nauczył się języka.

Word.ai to aplikacja webowa, oparta na algorytmach Sztucznej Inteligencji, która stworzy nawet 1000 wersji Twojego artykułu w 30 sekund. Algorytm ten został wytrenowany na ogromnej ilości danych tekstowych (mówimy tutaj już o petabajtach tekstu), dzięki czemu zdołał "zrozumieć" zasady tworzenia wypowiedzi w języku naturalnym. Sztuczna Inteligencja najpierw czyta cały artykuł, aby zorientować się, jaki jest jego główny temat i jakie wydarzenia w nim zachodzą. Pozwala to jej na stworzenie nowych artykułów przekazujących te same informacje, zupełnie tak jakby zrobił to człowiek. Możliwości aplikacji zaprezentowane są przez twórców w poniższym filmie:

Oryginalne zdanie:

Nobody has been arrested by the police officers, but the suspect is being interrogated by them.

Wersja wygenerowana przez WordAi:

Law enforcement are interrogating the defendant, although they have not detained anybody.

Aplikacja jest oczywiście płatna, jednak developerzy pozwalają na 3-dniowy dostęp próbny. Do tej pory obsługuje ona język angielski, francuski, hiszpański oraz włoski, jednak jest ciągle rozwijana - dzisiaj możemy korzystać już z 4 wersji oprogramowania, a algorytmy cały czas uczą się na nowych danych wprowadzanych przez użytkowników, co pozawala im na coraz dokładniejsze tworzenie tekstów.

Podsumowując, Word.ai jest kolejnym przykładem, jak potężne już dzisiaj stają się maszyny w połączeniu z algorytmami. Obserwując szybkość rozwoju technologii, możemy spodziewać się, że Sztuczna Inteligencja będzie wyręczać ludzi w coraz bardziej skomplikowanych zadaniach, odejmując nam jednocześnie kolejnych obowiązków.

Źródła: