Ponad 1,4 mln e-boków jest dostępnych do wypożyczenia za darmo
Internet Archive, jedno z największych światowych archiwów umożliwiło właśnie dostęp to tej ogromnej liczby książek posiadanych w swoich zbiorach. W serwisie od dawna były przechowywane skany wielu współczesnych amerykańskich i światowych tytułów znajdujących się w zbiorach poszczególnych bibliotek USA. Dotąd korzystanie z serwisu wiązało się z koniecznością nie tylko rejestracji, ale i oczekiwania np. na zwolnienie danej publikacji. Każda książka była udostępniana na 14 dni. Obecnie serwis zdecydował się, w związku z sytuacja w Stanach Zjednoczonych i powszechnym zamknięciem dostępu do publicznych bibliotek, na udostępnienie swoich zbiorów wszystkim i to bez konieczności oczekiwania.
National Emergency Library, bo taka jest oficjalna nazwa tej inicjatywy pozostanie otwarta przynajmniej do 30 czerwca a może nawet dłużej, jeśli sytuacja epidemiologiczna w Stanach nie ulegnie poprawie. Twórcy serwisu podkreślają, że biblioteka została otwarta na cały świat. Nie ma więc ograniczeń geolokalizacyjnych.
Przeważająca część udostępnianych tytułów to książki anglojęzyczne, Jest jednak także ponad 370 książek oferowanych w języku polskim. Są tam m. in. takie tytuły jak: „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, a także „Podróż ludzi księgi” Olgi Tokarczuk, „Życie towarzyskie i uczuciowe” Leopolda Tyrmanda, kilka tytułów z serii „Biblioteka Narodowa”, elementarz Falskiego, czy „Bóg imperator Diuny” Franka Herberta.
Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Choć nie ma problemu z polskimi znakami, w zeskanowanych tekstach zdarza się jednak sporo błędów konwersji. Dlatego oferta Internet Archive przyda się nie tyle dla tym, którzy chcą te tytuły czytać, ile będzie użyteczna bardziej dla tych, którzy chcą z nich skorzystać np. przy pisaniu jakichś prac.
Dokładne instrukcje w jaki sposób dokonywać wypożyczenia oraz jak pobrać i otworzyć dany plik na czytniku e-booków można znaleźć w materiale źródłowym tego artykułu tj. na stronach serwisu swiatczytnikow.pl
O samej idei i projekcie Internet archive bardziej szczegółowo opowiada również załączony poniżej film.
Szukaj
Kategorie
- Artykuł (17)
- Bez kategorii (33)
- Librokalejdoskop (17)
- System biblioteczny (1)
- Technologie (2)
- Uśmiech (1)
Najnowsze
- Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 16 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 15 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci