Zdjęcia: ©Kengo Kuma & Associates (materiały prasowe)
W Tokio powstanie Biblioteka Murakamiego
Haruki Murakami, znany i cieszący się zasłużoną sławą japoński pisarz, jeszcze w tym roku dostąpi szczególnego wyróżnienia. Tokijski Uniwersytet Waseda, który także ukończył sam Murakami, ogłosił, że w kwietniu 2021 roku otworzy bibliotekę gromadzącą prace słynnego japońskiego twórcy. Choć oficjalna nazwa brzmi Waseda International House of Literature to obiegowo już dziś wszyscy, włącznie z władzami uczelni, nazywają to miejsce Haruki Murakami Library.
Decyzja o wzniesieniu, czy precyzyjniej mówiąc, rozbudowie istniejącego już w uniwersyteckim kampusie pod niezbyt działającą na wyobraźnię nazwą „bibliotecznego budynku nr 4” zapadła w listopadzie 2019 r. Wtedy to właśnie pisarz przekazał społeczności akademickiej swojej byłej alma mater obszerne archiwum zgromadzonych rękopisów, tłumaczeń, korespondencji, notatek oraz szkiców, które mają być udostępnione szerokiej publiczności.
Biblioteka powstanie w pobliżu gmachu Muzeum Pamięci Tsubouchi, gdzie Murakami spędził większość swojego czasu jako student. Rozbudową istniejącego budynku pokieruje znany japoński architekt Kengo Kuma, który również stworzył koncepcję architektoniczną nowej przestrzeni.
Murakami, który jest absolwentem Uniwersytetu Waseda studiował jednak na wydziale dramatu, a nie literatury. Co ciekawe przed opuszczeniem uczelnianych murów w wieku 29 lat nie miał również okazji zadebiutować jako pisarz. W listopadzie 2019 roku przekazał swoje osobiste archiwum do dyspozycji społeczności akademickiej, w nadziei, że jego udostępnianie w planowanej do uruchomienia placówce będzie zachęcać do „otwartej wymiany kulturalnej” wśród wszelkiego rodzaju entuzjastów literatury.
Podczas konferencji prasowej twórca architektonicznej koncepcji biblioteki Murakamiego, Kengo Kuma powiedział:
„Ponieważ pan Murakami wciąż żyje i ma się dobrze, jego intencją było, żeby ta placówka nie przypominała muzeum poświęconego zmarłemu, lecz tętniącą życiem bibliotekę, do której dostęp mają studenci i wszyscy inni ludzie, wliczając samego pana Murakamiego. Ta biblioteka będzie idealnym miejscem dla dzieł pana Murakamiego. Wierzę, że posiadanie takiej pełnej energii biblioteki będzie stymulujące dla studentów. To może być miejsce, w którym studenci nie tylko zapoznają się z literackim światem Harukiego Murakamiego, ale także będą zastanawiać się nad przyszłością literatury, a może nawet świata”.
Wstępne plany dotyczące tego obiektu zakładają budowę sal badawczych, stanowisk do nauki, prowadzenia seminariów i udostępnienie przestrzeni do odsłuchu nagrań audio oraz kawiarnię.
„Kiedy zapytałem pana Murakamiego, co jest najważniejsze w powieści, odpowiedział, że „opowieść”. Opowieść pokonuje bariery językowe, a jej wartość można w ekwiwalenty sposób wymienić. Mam nadzieję, że Międzynarodowy Dom Literatury Waseda (Biblioteka Murakamiego) będzie ucieleśniać urok historii łączących i spajających świat” – podkreślił podczas ogłaszania projektu rektor Uniwersytetu Waseda, pan Tanaka.
Dokładna data (dzień) otwarcia nie została jeszcze sprecyzowana. Wiemy tylko, że ma to nastąpić w kwietniu 2021 roku. Do tego czasu, w oczekiwaniu na uroczystość inauguracji obiektu, warto posłuchać przynajmniej części z tej 238-godzinnej listy odtwarzania, wszystkich utworów, które Haruki Murakami opisał na kartach swoich powieści i opowiadań. Każdy bowiem miłośnik twórczości pisarza umieszczanego już od kilku lat każdego roku na krótkiej liście „pewniaków” do literackiej Nagrody Nobla wie, jak istotną rolę w jego pracach odgrywa właśnie muzyka.
Opracowano na podstawie:
https://www.waseda.jp/top/en/news/65533
https://www.waseda.jp/culture/en/about/facilities/wihl/
https://www.rappler.com/life-and-style/literature/haruki-murakami-library-opening-japan-2021
https://www.timeout.com/tokyo/news/the-new-haruki-murakami-library-at-tokyos-waseda-university-will-open-in-2021-112420
http://booklips.pl/newsy/tak-bedzie-wygladala-biblioteka-harukiego-murakamiego-w-tokio/
Szukaj
Kategorie
- Artykuł (17)
- Bez kategorii (33)
- Librokalejdoskop (17)
- System biblioteczny (1)
- Technologie (2)
- Uśmiech (1)
Najnowsze
- Librokalejdoskop nr 17 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 16 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 15 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 14 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci
- Librokalejdoskop nr 13 – ciekawostki książkowe i wydawnicze z sieci