Aż 6000 książek z różnych dziecin, od literatury pięknej po literaturę faktu, liczy sobie, położona w dzielnicy Çankaya w Ankarze (Turcja), biblioteka powstała z pozycji, które mieszkańcy miasta wyrzucili na śmietnik. Powstała z miłości do książek i literatury, gdy pracownicy firmy oczyszczania miasta zaczęli gromadzić publikacje przeznaczone przez ich pierwszych właścicieli na wysypisko. Miesiącami śmieciarze gromadzili porzucone książki. W miarę rozpowszechniania się informacji o gromadzonej kolekcji sami mieszkańcy zaczęli również bezpośrednio przekazywać do niej książki.

Początkowo książki były przeznaczone wyłącznie dla pracowników firmy i ich rodzin. Ale wraz ze wzrostem kolekcji i w obliczu zainteresowania całej społeczności biblioteka została ostatecznie otwarta dla publiczności we wrześniu 2017 roku.

Biblioteka mieści się w pustej fabryce cegieł w siedzibie firmy oczyszczania miasta. Postarzana ceglana fasada i długie korytarze sprawiają, że ta przestrzeń nadawała się idealnie do adaptacji w takim celu. Książki są udostępniane chętnym na dwa tygodnie. W razie potrzeby istnieje możliwość przedłużenia tego czasu. Biblioteka jest często pełna dzieci pracowników służb miejskich i uczniów pobliskich szkół. Książnica może bowiem pochwalić się też popularną właśnie wśród najmłodszych sekcją książek i komiksów dla dzieci. Jest też cały dział publikacji naukowych. Osoby dwujęzyczne mają możliwość wypożyczenia książek w języku angielskim i francuskim.

Kolekcja stała się tak duża, że biblioteka wypożycza teraz uratowane książki szkołom, programom edukacyjnym, a nawet więzieniom. Władze miasta zatrudniły również pełnoetatowego pracownika do zarządzania księgozbiorem. Biblioteka cieszy się szczególną popularnością wśród rowerzystów, którzy jeżdżą na rowerze w pobliskiej dolinie, a to miejsce odwiedzają, aby odpocząć, szybko przeczytać coś interesującego i napić się herbaty.

Na podstawie: https://edition.cnn.com/2018/01/15/europe/garbage-collectors-open-library-with-abandoned-books/index.html