Widok kartki za wycieraczką samochodach to zwykle nie jest powód do radości dla kierowcy. Zazwyczaj oznacza on kłopoty i konieczność zapłacenia mandatu karnego lub informację od innego uczestnika ruchu o uszkodzeniu pojazdu. Niekiedy wiąże się z nachalnymi reklamami usług, daj Boże, gastronomicznych. Tymczasem w Genewie tamtejsi bibliotekarze postanowili przełamać ten niekorzystny stereotyp i zamiast kar czy niechcianej promocji wkładają szczególnego rodzaju „literackie mandaty”.

Akcja jest prowadzona pod nazwą „Przednia szyba w rymach” i ma być odpowiedzią genewskich bibliotek na ograniczenia w prowadzeniu tradycyjnej działalności zarządzone przez władze kantonu w związku z działaniami na rzecz powstrzymywania rozprzestrzeniania się wirusa covid-19.

Wychodząc na ulice do swoich zmotoryzowanych czytelników i zostawiając te literackie przesłania, bibliotekarze stawiają sobie za cel nie tylko propagowanie działalności książnic w nowych warunkach, która w dużej mierze odbywa się w sieci, ale także poprawienie nastroju odbiorców tego rodzaju korespondencji zza przedniej szyby auta. Liczą, że prowadzona przez nich akcja przywoła uśmiech na twarzach odbiorców „literackich mandatów” w tych nie najłatwiejszych dla wszystkich czasach.

Przepisywane odręcznie na specjalnych blankietach z logotypem biblioteki fragmenty prozy i wierszy są umieszczane za wycieraczką auta lub skutera zaparkowanego w pobliżu biblioteki i następie fotografowane, po czym umieszczane w mediach społecznościowych. W ten sposób pracownicy biblioteki zachęcają mieszkańców Genewy nie tylko do czytania odnalezionych literackich przesyłek, ale też do dzielenia się własnymi ulubionymi cytatami w sieci. Zostaną one następnie znów przepisane na bibliotecznej papeterii i włączone w obieg przez rozprowadzenie pomiędzy kolejnymi zmotoryzowanymi czytelnikami.

Do tej pory wśród „literackich mandatów” można było znaleźć między innymi fragmenty twórczości Jacquesa Préverta, Federica Garcíi Lorki, Umberto Eco czy… Olgi Tokarczuk.
Akcja w Genewie trwała w dniach od 6 do 20 lutego tego roku i spotkała się z dużym pozytywnym odzewem. Może teraz pora na polską edycję takiej inicjatywy?

Opracowano na podstawie:
http://booklips.pl/newsy/bibliotekarze-w-genewie-zostawiaja-za-wycieraczkami-samochodow-literackie-mandaty/
https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/genewscy-bibliotekarze-wystawiaja-literackie-mandaty/