Japońska pracownia projektowa Kengo Kuma & Associates jest autorem mającej powstać w norweskim mieście Skien nowej biblioteki. Bryła budynku ma nawiązywać do żyły srebra, z którego wydobycia słynie rejon Telemark. Książnica ma nosić imię Henrika Ibsena, jednego z najwybitniejszych norweskich dramatopisarzy, który w 1828 roku przyszedł na świat właśnie w tym mieście, dziś największej aglomeracji regionu i siódmym pod tym względem w całej Norwegii.

Budynek biblioteki Ibsena zostanie wzniesiony w miejskim parku, na łagodnym zboczu. Bryła książnicy otoczy park łukiem miękkich linii w zamyśle projektantów harmonijnie łącząc budynek z elementami natury. Ma przypominać żyłę srebra, z którego wydobycia słynie rejon Telemark. Także sam Ibsen w swojej twórczości odwoływał się do jej symboliki, tłumacząc związek człowieka i historii. Łukowaty amfiteatralny w kształcie dach będzie wznosił się w kierunku miasta, co ma wyrażać symbolicznie oddziaływanie kultury na urbanistykę.

Projekt Kengo Kuma & Associates.

Projekt japońskiej pracowni Kengo Kuma & Associates uwzględnia, że nowy obiekt w mieście ma być czymś więcej niż tylko wypożyczalnią książek. Podobnie jak to się dzieje coraz częściej na świecie, nowo projektowany obiekt biblioteczny ma pełnić funkcję rozbudowanego centrum kultury, które swoim oddziaływaniem będzie promieniować na lokalną społeczność Skien i gości odwiedzających miejsce urodzenia Ibsena. Realizowana koncepcja powstała we współpracy z norweskimi zespołami Mad Arkitekter i Buro Happold Engineering. Integracja człowieka z naturą, otwartość i silny związek z lokalną społecznością to pojęcia, które stanowiły inspirację dla twórców nowego obiektu.

Biblioteka zostanie zbudowana jako obiekt dwukondygnacyjny, którego jeden poziom będzie zagłębiony w ziemi. Poziomy nadziemny i podziemny są otwarte oraz łagodnie się przenikają. Sama placówka ma gościć również punkt informacji turystycznej i stać się krajowym centrum Ibsena. Podobizna wielkiego norweskiego dramaturga będzie motywem przewodnim obecnym w wielu przedmiotach. Znajdzie się m.in. na grafikach i malowidłach umieszczonych wzdłuż zewnętrznej ściany budynku. Architektura budynku pozwoli też na wykorzystanie specjalnych efektów scenograficznych, które jeszcze bardziej mają przywoływać obecność ducha twórczości Ibsena.

Również materiały zastosowane do wykończenia wnętrza nowego obiektu mają być naturalne i nasuwać skojarzenia z otaczająca to miejsce przyrodą. Wewnętrzne podłogi i ściany w dużym stopniu zostaną wykończone drewnem. Miejscowo zastosowany we wnętrzach tynk ma mieć „ziemistą” tonację i stwarzać wrażenie naturalnego otoczenia.

Parter budynku dzięki dużej liczbie przeszkleń ma optycznie sprawić wrażenie płynnego przechodzenia w zieleń otaczającego bibliotekę parku. To tu właśnie autorzy projektu zaplanowali m.in. kawiarnię i kącik dla dzieci.
Poziom podziemny ma oferować odwiedzającym spokojną, kameralną przestrzeń adresowaną przede wszystkim do dorosłych, przeznaczoną do cichej lektury.
Oba poziomy będzie łączyć szeroka, łagodnie opadająca rampa zaś regały o miękkich liniach utworzą podesty, na których będzie można przysiąść, oddając się lekturze. Całość w zamyśle ma przypominać łagodne zbocze.

Dach biblioteki Ibsena ma również wykorzystywać materiały charakterystyczne dla tradycji tego regionu – zostanie pokryty gontem drewnianym, powszechnie stosowanym w tradycyjnych norweskich budynkach. Projekt przewiduje, że pojedyncze drewniane gonty zostaną tak ułożone, jakby poszycie dachu składało się z luźnych stron książek. Umieszczone w dachu budynku świetliki, zgodnie z ideą projektantów, mają filtrować naturalne dzienne światło wpadające do wnętrza budynku, w podobny sposób, jak dzieje się to w przypadku przenikania promieni przez liście drzew. Wieczorem i podczas pór roku, gdy dziennego światła jest niewiele przez świetliki i oszklone przestrzenie ścian budynku światło z wnętrza biblioteki będzie wydostawać się na zewnątrz, promieniując delikatnym, ciepłym blaskiem.

Fotografie: Biblioteka Ibsena w Skien w Norwegii. Projekt Kengo Kuma & Associates.

Opracowano na podstawie:

https://www.archdaily.com/950676/kengo-kuma-designs-sweeping-timber-library-in-norway
https://arquitecturaviva.com/works/kengo-kuma-biblioteca-henrik-ibsen-en-skien-noruega-54clh-5
https://www.dezeen.com/2021/03/22/ibsen-library-kengo-kuma-and-associates-henrik-ibsen-norway/
https://www.bryla.pl/biblioteka-ibsena-w-skien-w-norwegii-od-kengo-kuma-associates-ma-przypominac-zyle-srebra
http://pointofdesign.pl/architektura/kengo-kuma-i-nowa-biblioteka-im-ibsena/
https://architectu.pl/aktualnosci/Biblioteka-w-hołdzie-Ibsenowi
https://booklips.pl/newsy/w-rodzinnym-miescie-henrika-ibsena-powstanie-biblioteka-jego-imienia-z-ksztaltu-ma-przypominac-amfiteatr/